Pravda o COVID-19 a jeho přenosu vodou

Ohledně nového viru COVID-19 je mnoho otázek a spekulací. Jak je přenášen z člověka na člověka a je možné se nakazit z pitné vody? Jako specialisté na úpravu vody jsme se na toto téma chtěli zaměřit a odpovědět otázky týkající šíření viru pitnou vodou.

Zařízení pro úpravu vody

Vzhledem k mnohaletým zkušenostem v oboru, vlastnímu vývoji i výrobě, vám vždy připravíme zařízení přesně podle vašich potřeb.

Úpravny vody

Virová infekce COVID-19 se šíří převážně kapénkovou nemocí, tedy při kašlání, kýchání, smrkání a dále osobním kontaktem s nakaženými, či kontaktem s místy, kde se nakažený dotýkal. Důležité je dodržovat doporučená bezpečnostní opatření, dostatečnou hygienu a vyhýbat se kontaktu s nemocnými lidmi.

Je pitná voda bezpečná v době nákazy?

Virus (SARS-CoV-2) nebyl prozatím v pitné vodě detekován. Speciální úpravny vody na bázi dezinfekce UV zářením a filtrace, či reverzní osmózy, které naše firma vyrábí, jsou schopny COVID-19 i jakékoliv jiné virové onemocnění z vody inaktivovat, zničit a následně odfiltrovat, takže pitná voda zůstane nadále zdravá a bezpečná.

Zatím nebylo prokázáno, že by se vir nějakým způsobem vodou šířil. Je ale schopen se přenést z člověka na člověka pomocí slin, proto je nezbytně nutné chránit se ochrannými prostředky, mýt si často ruce a nesdílet s nikým své nádobí.

COVID-19 v pitné vodě

Stačí vodu z kohoutku převařit?

Vodu pouze převařovat nedoporučujeme, ve vodě může být obsaženo spousta mikroorganismů a některé z nich jsou vůči teplotám odolní. Převaření však neodstraní mrtvé mikroorganismy, které také mohou způsobovat zdravotní potíže. Převaření není doporučováno jako preventivní opatření proti šíření COVID-19. Pokud máte vlastní zdroj vody, doporučujeme Vám zakoupit specializovanou úpravnu vody pro odstranění virových a bakteriálních částic, či jiného druhu znečištění.

Může se COVID-19 šířit kanalizačními systémy?

Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí v Americe i SZÚ ČR kontroluje veškerá data šíření a přenosu COVID-19. Ačkoliv je možné, že se virové částice mohou vyskytovat v moči a stolici, není zatím prokázané, že by se tak odpadní vodou šířil. V roce 2003, kdy propukla epidemie SARS, podobný koronavirus, byl detekován v neošetřené odpadní vodě po dobu 2 až 14 dní, k jeho inaktivaci a odstranění však stačily běžné postupy dezinfekce (chlorace, UV záření) a filtrace. V pitné vodě z veřejného zásobování, která prochází běžnými postupy dezinfekce, nebyla zatím prokázána žádná přítomnost virových částic.

Pro více informací se prosím obraťte na naše obchodní oddělení nebo nás kontaktujte na e-mailu: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Kontakty

Zdroje:
SZÚ: http://www.szu.cz/uploads/documents/chzp/voda/pdf/Stanovisko_NRC_coronaviry_a_pitna_voda.pdf
EPA: https://www.epa.gov/coronavirus/coronavirus-and-drinking-water-and-wastewater