Věděli jste, že ultrafialové (UV) záření je bezpečná, čistá a téměř bezúdržbová metoda zajištění vody bez nežádoucích bakterií? Při dezinfekci vody UV zářením je pro zabíjení mikroorganismů ve vodě využíváno ultrafialové světlo, které je přítomné například i ve slunečním světle. Je to prokázaná technologie bez významných nedostatků.
V některých případech jsou počáteční náklady o něco vyšší než při dezinfekci chlorováním, ale vzhledem k nízkým provozním nákladům se tyto náklady samy zaplatí. Metoda je příznivá s ohledem na životní prostředí a v podstatě bezporuchová. Většina systémů úpravy vody založených na UV záření vyžaduje pouze každoroční výměnu UV lampy – což je proces stejně snadný jako u obyčejné žárovky – a periodickou výměnu vložky filtru.
Máte-li jakékoli další otázky, neváhejte a kontaktujte nás, rádi Vám poradíme.
1O dezinfekci vody UV zářením
Poměrně značná řada domácností spoléhá na individuální zdroj – vlastní studny. Tyto zdroje mají nestandardní kvalitu a z minulosti jsou často ekologicky zatíženy. Zejména používání průmyslových hnojiv, pesticidů a dalších chemikálií přetrvává v podzemních vodách dlouhou řadu roků. Při dešťových srážkách se dostávají povrchové vody do nižších půdních vrstev, nebo dochází přímo ke splachu kontaminace do studní.
Přítomnost uvedeného znečištění napomáhá růstu bakterií, což ukazuje laboratorní vyšetření. Jedná se o bakterie typu E. coli, koliformní bakterie a další nežádoucí ukazatele. Současně kontaminované zdroje obsahují i amonné látky, dusičnany, dusitany a projevují se řadou nepříjemných pachů.
Zmíněná kvalita vody z individuelního zdroje se může měnit v průběhu několika let, ale dokonce i ze dne na den. Bezpečné používání takového zdroje může být z těchto důvodů velice problematické.
2Co je ultrafialové (UV) záření?
Vyrábí pitnou vodu pomocí UV filtrace
Ultrafialové či zkráceně jen UV (z anglického ultraviolet) záření leží v elektromagnetickém spektru mezi rentgenovými paprsky a viditelným světlem. Přestože UV záření ani jeho paprsky nemůžeme vidět, jsme mu vystaveni vždy, když se octneme na slunečním světle. Díky UV záření se opalujeme. UV systémy používají speciální lampy nebo zářivky, které emitují UV záření určité vlnové délky. UV energie útočí na genetické základy mikroorganismů, způsobuje změnu uspořádání jejich DNA/RNA, a tím omezuje schopnost funkce a reprodukce těchto mikroorganismů. Pokud se mikroorganismus nemůže dále množit, nemůže infikovat další organismy, se kterými přijde do kontaktu. Proces je jednoduchý, ale účinný. Dochází při něm ke zničení až 99,99% nebezpečných mikroorganismů, aniž by se do vody přidávala jakákoli chemikálie.
Kvalita a vhodnost UV záření a "kontaktní plochy" jsou rozhodující faktory pro účinnou dezinfekci. Velikost UV systému musí být určena v závislosti na předpokládaném použití. Stejně tak je důležité používat správný vstupní filtr pro odstranění nečistot a minerálů, které mohou být v přírodní vodě obsaženy. Tyto nečistoty a minerály mohou snižovat účinnost UV systémů – mikroorganismům v podstatě poskytují ochranný štít, který jim pomáhá projít UV zářením. Klíčovým slovem je v tomto případě kvalita. Výrobci systémů důrazně doporučují měnit vstupní i výstupní filtry v určených periodách a UV lampy buď každoročně nebo po 9000 hodinách používání, podle toho, co nastane dříve.
3Výhody UV systémů
Existuje několik velmi dobrých důvodů, proč majitelé domů, ale i celé obce, volí pro dezinfekci vody technologii UV záření.
Vysoká účinnost: Již více než 25 let je technologie UV záření pokládána za bezpečný a rentabilní způsob dezinfekce vody a eliminace nebezpečných mikroorganismů. Tato technologie je používána v tisících městech, výrobci balené vody a majiteli domů po celém světě.
Co byste si měli zapamatovat:
- Bez chemikálií: UV záření zajišťuje dezinfekci vody bez přidávání nebezpečných chemikálií, například chloru. Zabraňuje rovněž potenciálnímu vytváření nebezpečných chemických dezinfekcí. Ve světě je snaha nahradit, nebo alespoň omezit používání chlóru.
- Bez chuti a zápachu: UV záření nezpůsobuje změny chutě, vůně nebo barvy vody.
- Účinnější než chlor: Narozdíl od chlorování jsou UV systémy účinné i proti mikroorganismům z čeledě Cryptosporidium a Giardia.
- Kompaktní se snadnou údržbou: UV systémy mohou být používány pro jeden vodovodní kohoutek nebo pro celou domácnost a přitom zabírají minimum prostoru. Celá údržba spočívá jen v každoroční výměně lampy a pravidelné výměně filtrů.
4Kvalita vody
Úspěšná dezinfekce závisí na dostatečné intenzitě UV záření, kterému je voda vystavena po dostatečnou dobu. Účinnost systému může být nižší v případě vody, která nesplňuje určité obecné požadavky na kvalitu vody.
Aby UV systém pracoval efektivně, musí voda projít vstupním filtrem, který z ní odstraní veškeré nečistoty větší než 5 mikrometrů. Tato vstupní filtrace zajistí, že nečistoty, které by mohly blokovat UV záření, se nedostanou do UV systému. Pokud by došlo k proniknutí těchto nečistot do systému, mohly by vytvářet štít mezi mikroorganismy a UV zářením. Takto "ochráněné" mikroorganismy by se - nepoškozené a stále živé - dostaly až do vyčištěné vody.
Pokud vaše voda není zakalená nebo nezapáchá, pokud v toaletě nemáte rezavé skvrny a máte měkkou vodu, pak by vaše voda neměla být pro UV systém žádný problém.